Categories
Uncategorized

KOMUNIKACJA EMOCJONALNA w męskim wydaniu

Iwona Kubis
Iwona Kubis

CZĘŚĆ 2 z cyklu „Jak zrozumieć mężczyznę”.

JAK ZROZUMIEĆ MĘCZYZNĘ
Co powinnaś wiedzieć o mężczyznach, a przede wszystkim o swoim mężczyźnie – aby łatwiej Wam było zrozumieć siebie nawzajem?

Lekcja 1 – Generalizowanie

Mężczyźni generalizują. Bo wtedy jest im łatwiej. Nie muszą osobiście i emocjonalnie angażować się w ocenę sytuacji i tym samym – poddawać w wątpliwość swojej wartości!
W jaki sposób generalizują? Mówiąc np.: „Kobiety płaczą, aby manipulować naszymi zachowaniami”. „Kobiety lubią dramatyzować”. ”Kobiety są zbyt emocjonalne”. „Nie wiadomo o co im chodzi- tak źle i tak niedobrze-cokolwiek robimy”.

Lekcja 2 – Mały płomień

Z powodu „nieobliczalności serca” mężczyźni na wszelki wypadek podgrzewają swoje reakcje na „małym płomieniu”, aby nie wpaść w wir własnych uczuć albo żeby nie wessały ich uczucia partnerki. Kobiety się denerwują: Czemu on się nie potrafi określić? Czemu zaczął szybko a potem zwolnił tempo? No właśnie… podgrzewa na małym płomieniu. Tak czuje się bezpieczniej.

Lekcja 3 – zapadanie w milczenie

Współczesność: Mężczyzna raz na jakiś czas potrzebuje zamilknąć. Oddalić się, pobyć sam ze sobą.
Kiedyś chodził na skałę, teraz chowa się za pilotem od telewizora (gdzie partnerka i tak go często znajduje 😊).

Ewolucja: jeśli myśliwy/wojownik gadałby z innymi o tym, jak o n się boi albo co czuje to zostałby albo wykluczony z grupy albo pożarty przez zwierzę albo zabity😊.

UWAGA: jest tu problem, którego mężczyźni nie widzą: ze ścieżki milczenia z każdym dniem coraz trudniej jest zawrócić… A kobieta? Często już wcale nie czeka. Straciła nadzieje. Przyzwyczaiła się, że tego mężczyzny nie ma.. a być może już odeszła z innym… Znam taki jeden przypadek-kiedy milczenie trwało 8 lat-a mimo to kobieta nie odtrąciła mężczyzny, gdy się wreszcie odezwał. Wyjątek potwierdzający regułę? 😊

Lekcja 4 – zamrażanie

Odmiana małego płomienia, występuje wtedy kiedy płomień już zdążył się zapalić i teraz trzeba znaleźć sensowne wyjście na „przetrzymanie”, na uzyskanie czasu do namysłu i do obmyślenia strategii. Skutek: podobny jak przy zapadaniu w milczenie.

Lekcja 5 – Odreagowywanie

Często słyszę od klientek, że są oburzone, kiedy odkryją, że mężczyzna zagląda na portale randkowe- mimo, że są razem (i tylko się pokłócili albo nawet się nie pokłócili tylko jest jakoś „chłodniej” w związku), ogląda zdjęcia innych kobiet (często nagich 😊!). Czy to zawsze oznacza, ze mężczyzna wycofuje się ze związku i szuka „następczyni” Ciebie? Często tak jest, ale nie zawsze. Ponieważ mężczyzna, który coś stracił (szacunek, wartość, uwagę, zainteresowanie) w oczach aktualnej partnerki będzie poszukiwał dowodów uznania u innych kobiet.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat męskich sposobów radzenia sobie z nadmiernymi emocjami – takie oto „strategie” stosują panowie:
• Ograniczanie roli partnerki do seksualnej
• Wycofywanie się
• Zmiana partnerki

Lekcja 6 – wyjątki

3 dziedziny, w których mężczyźni są płcią bardziej emocjonalną:
1. Sport
2. Prowadzenie samochodu
3. Przemoc, która nie jest wynikiem przemyślanego działania lecz emocjonalności/zaślepienia gniewem.

Lekcja 7 – komunikacja w stresie

Kobieta – w stresie szuka komunikacji i duchowej bliskości (chyba, że ma męski typ reakcji!). Mężczyzna w stresie – wycofuje się w siebie. I zagadka rozwiązana! On – zamiast szukać rozmowy i wsparcia (Ty byś tak zrobiła)-milknie!

Lekcja 8 – perspektywa patrzenia na sprawy

Mężczyźni uważają, że kobiety za bardzo angażują się w szczegóły, są zbyt dociekliwe i drobiazgowe. A kobiety uważają, że mężczyźni postrzegają rzeczy jako jednowymiarowe i uproszczone. Warto o tym pamiętać, będzie Ci łatwiej zrozumieć Twojego Faceta.

Lekcja 9 – reakcja po rozstaniu

Dlaczego mężczyzna po rozstaniu szybko (zwykle dużo szybciej niż kobieta!!!) wchodzi w nową relację? Bo naprawia nadszarpnięte Poczucie Własnej Wartości, którego potwierdzenia szuka u innej kobiety/nowej osoby (patrz: Lekcja 5).

MIŁOŚĆ wymaga ODWAGI bycia blisko i podjęcia ryzyka odkrycia siebie.
Wielu ludzi ma obawy, że wchodząc w ścisły związek z drugim człowiekiem będą musieli praktycznie z nim znosić ciężar jego trosk i problemów.

Podobnie jest z pisaniem (takim bez zamiaru konsumpcji znajomości) z innymi kobietami, bo służy to osiąganiu przekonania „Jednak ze mną jest wszystko ok”. Podobam się innym kobietom, akceptują mnie.

Lekcja 10 – Wewnętrzna emigracja

A w praktyce – tłumienie albo tłamszenie uczuć – kiedy dłużej tłumimy emocje – trudno jest tak nagle potem „odkręcić kran”. Często z powodu pracy/pozycji mezczyzna musi “zakręcić kran z emocjami”. Po powrocie do domu trudno mu nagle przestawić się na tryb emocjonalny. Tak od razu. Milczy a pytany co się stało mówi: „nic” – chociaż partnerka wnikliwym okiem widzi, ze jednak się stało. I ciśnie: „No…powiedz, przecież widzę”. A on musi mieć czas na „odkręcenie kranu”

Mam nadzieję, że powyższe lekcje zastosujesz w praktyce. POWODZENIA!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *