Categories
Uncategorized

Serce i Rozum

Iwona Kubis
Iwona Kubis

Pisząc ten tytuł – z uśmiechem pomyślałam o słynnej reklamie, gdzie występowały Serce i Rozum wyglądające jak … Maskotki.

Pozycja Serca i Pozycja Rozumu

Serce i Rozum toczą ze sobą ciągłą walkę o nasze decyzje i uczynki. Czy jest sposób aby jakoś je … pogodzić? Owszem, chociaż wielu specjalistów twierdzi, że Serce i tak zawsze zwycięży 😊.

Iść za głosem serca?

Czy to zawsze oznacza, żeby zostawić rozsądek a używać tylko emocji? Ależ nie. To oznacza wybór pomiędzy „chcę” a „muszę”. Jeśli działamy z pozycji „muszę”- to rzadko jest w tym radość i satysfakcja. Temat ten poruszam szerzej w artykule: Ilu dawek Pewności Siebie potrzebujesz?

Działania z Pozycji Serca (chcę) dają nam poczucie szczęścia, zadowolenia, mamy też lepsza motywację, kiedy chcemy, a nie musimy.

Kiedy Rozum mówi \”rzuć, idź\” Serce potrafi powiedzieć \”zostań\”

I co wtedy?
Zaczyna się ‘Przepychanka emocjonalna”. Rozum walczy z Sercem, a Serce z Rozumem. Jeśli w tym samym czasie dołączy się do walki ktoś z zewnątrz – osoba typu „racjonalny doradca”-przewaga jest po stronie rozumu. A Serce rozpacza…

Problem emocjonalno-racjonalnego wyboru

To co zrobić? Czy zaufać rozumowi, czy sercu?
Zwykle odpowiadam klientom tak: Zrób i jedno i drugie. Wysłuchaj rozumu, kieruj się sercem, zrób tak, żeby Tobie było dobrze i żeby nikt przez Ciebie nie płakał…

Kierując się intuicja i prosząc o wsparcie z Góry (niezależnie w kogo wierzysz tam, na górze- to może być Bóg, Siła Wyższa, Zbiorowa Świadomość) – pokieruje Cię prawidłowo.
Dlatego używaj jednego i drugiego, bo już przy urodzeniu dano Ci i Serce. I rozum.

Używaj prawidłowo!

Rozumu, tam, gdzie potrzeba racjonalizmu, dystansu, oceny, obliczeń. NIE kalkuluj w przyjaźni ani w miłości, bo to się po prostu… nie opłaca.
Serca używaj tam, gdzie wiesz, że nadmierne emocje nie poplączą Ci drogi… Wyważaj uczucia i pamiętaj: jeśli ktoś mówi: „Spadł mi kamień z serca”

…. że Serce jest do kochania, a nie do dźwigania kamieni..

Podziel się wrażeniami w komentarzach!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *