Categories
Związki

Poznaj katalog z facetami na rok 2020

Iwona Kubis
Iwona Kubis

Katalog z Facetami, czyli wstęp do instrukcji JAK lepiej trafić do Twojego mężczyzny. Na wstępie warto zaznaczyć, że artykuł NIE JEST przeznaczony wyłącznie dla kobiet :).

KATALOG MĘŻCZYZN

Na wstępie pragnę podziękować wszystkim moim klientkom, zaprzyjaźnionym ze mną kobietom za wskazówki i podpowiedzi. Bez nich ten katalog-by nie powstał!
W katalogu znajdziesz najbardziej typowych przedstawicieli męskiego gatunku, a w części drugiej-podpowiedzi, wskazówki, instrukcje dotyczące tego, jak z konkretnymi typami postępować, aby komunikacja i więź były skuteczne i jak najlepsze.
Skupimy się na Panach Niedoskonałych, bo z tymi doskonałymi (zwanymi współcześnie NORMALNYMI FACETAMI-sprawa jest dużo łatwiejsza, wystarczy trzymać się recepty.

PROSTA RECEPTA KOMUNIKACNA

Dla przypomnienia:

 • Mów prostymi zdaniami, nie komplikuj
 • Unikaj sugestii i aluzji typu „a niech się domyśli”
 • Pamiętaj, że mężczyzna ma otwarte tylko jedno „pudełko myślowe” naraz (gdy coś naprawia albo ogląda sport-nie zadawaj trudnych pytań, a najlepiej nie zadawaj w ogóle- no może poza wyjątkiem- chcesz coś do picia?)
 • Chwal go, nawet jeśli powodu do pochwały za bardzo nie widzisz!
 • ie udawaj herod-baby, jeśli nią nie jesteś!

A TERAZ DO RZECZY

A teraz do rzeczy. Typy mężczyzn, którzy stanowią nie lada wyzwanie to:

 • Pan Gapa
 • Pan Ślimak
 • Pan Porażka
 • Pan Synuś Mamusi
 • Pan Wieczny Chłopiec
 • Pan Tatuś
 • Pan Bajkopisarz
 • Pan Facet-Marzenie
 • Pan Mazepa
 • Pan Nudziarz
 • Pan Mąż Swojej Żony

Pan Gapa – wyróżniamy 2 podtypy.
Gapa Prawdziwa i Gapa Udawana.
Gapa Prawdziwa to bardzo oddany partner, pod warunkiem, że otoczysz go prawdziwą opieką (najlepiej iście matczyną).
Udawana Gapa to tzw. „cwana gapa”. Chodzi mu o uzyskanie Twojej opieki i troski choć wcale nie jest taką znowu gapą.
Pan Ślimak. Również oddany partner. Zaangażowany, wierny, nawet troskliwy. Wszystko jednak zabiera mu bardzo dużo czasu. Czy stworzysz z nim udany związek-zależy od Twoich pokładów cierpliwości. Wersja bardzo trudna to skrzyżowanie Ślimaka z Mazepą.
Tylko dla kobiet-o anielskiej cierpliwości 😊.

Pan Porażka. Nie wiadomo z jakiego powodu znalazł się w Twoim życiu, bo przecież od początku nie odpowiadał Twoim wymaganiom.
Czasami trafi do Twojego życia, bo masz nadzieję, że się zmieni, bo jednak był miły, komunikatywny (krótko, ale był! 😉)

Pan Synuś Mamusi. Ten typ komentarza nie wymaga.
Zawsze gotów stawić się na wezwanie matki-co oczywiście godne jest pochwały, tle tylko, że on ma nieprzeciętą emocjonalną pępowinę z matką.
Związek ryzykowny, bo jego Matce pewnie nigdy nie dorównasz!

Pan Wieczny Chłopiec. Uroczy. Świetny partner i kompan na etapie, kiedy interesuje Cię zabawa, imprezowanie i codzienny spontan.
Do roli partnera i ojca nadaje się słabo. No chyba, że będziesz go traktować jak jedno z twoich dzieci. Najważniejsze oczywiście 😊

Pan Tatuś. Na pierwszy rzut oka – idealny.
Opiekuńczym zaradny, troskliwy i pilnuje Cię na każdym kroku.
Odpędza konkurencję. Dba o twoje potrzeby.
Można się naciąć. Bo z nim nie ma partnerstwa, masz się jemu podporządkować, zatem – jeśli to lubisz…to taki związek się może udać.

Pan Bajkopisarz. Pięknie mówi. Pięknie też pisze. Czaruje i uwodzi. Ponieważ większość z nas-kobiet uwielbia czułe słowa to również kupujemy Pana Bajkopisarza (chyba, że już mamy podobne doświadczenie z „opowiadaczem”, wtedy jesteśmy czujne!).
Ma świetny plan na Wasze życie, wiele obieca i naprawdę w to wierzy. Problem z tym, że nie dotrzymuje słowa, a jego historie mają wywołać efekt zmiękczenia Ciebie. A następnie nic z tego nie wynika. Pozwalasz mu się zbliżyć, bo na początku wydaje się być Facetem-Marzeniem.

Pan Facet-Marzenie. Naprawdę nie istnieje. Facetem=Marzeniem może stać się KAŻDY mężczyzna, którego kochasz, który Ciebie kocha i po prostu się o Ciebie stara, a swoją miłość okazuje na co dzień.
Pan Mazepa. Na początku jesteś wzruszona, bo myślisz, że wreszcie spotkałaś Prawdzie Wrażliwego Faceta, który Mówi o Swoich Uczuciach! I rzeczywiście masz rację!
On mówi o SWOICH uczuciach! Twoje sprawy, uczucia i Twój świat-obchodzą go mało, albo wcale. Jesteś do słuchania, pocieszania i po prostu masz być i cieszyć się tym, że on jest w Twoim życiu. (Jest??? Naprawdę???)

Pan Mąż Swojej Żony. Ten typ ma dwie odmiany.
Pierwszy to faktycznie Nadal Nie Rozwiedziony (z powodu domu, dzieci, finansów, czy bardzo pojemnego pojęcia – tzw. „trudnej sytuacji”. Często rozwieść się wcale nie zamierza, ale czasami naprawdę nie może od razu (dlatego tego pana nie należy na wstępie skreślać).
Drugi Typ to Rozwiedziony-Nierozwiedziony. Czyli mimo rozwodu nadal opowiada Ci o swojej żonie (często mówi z sentymentem i zazdrością!!!) albo biegnie na każde jej skinienie. Czasami masz wrażenie, że w Twoim mieście nie ma żadnego hydraulika i tylko on osobiście może wymienić uszczelkę byłej żonie…

I na koniec… Pan Dojrzały!
Ale ten zasługuje na szczególne i szczegółowe omówienie i zaprezentujemy go w kolejnym odcinku! Instrukcja postępowania z różnymi Typami Mężczyzn – również w następnym artykule!

Categories
Różne

“Trzymaj emocje pod kontrolą”: Elementarz wiedzy o facetach, czyli na naukę nigdy nie jest za późno!

Iwona Kubis
Iwona Kubis

Tak jak wspomniałam w jednym z filmów w Grupie ZOŁZY na Facebook- warto nauczyć się języka, którym posługują się mężczyźni i to wcale nie jest takie trudne!
Jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o mężczyźnie z którym chcesz się dogadać. I to zarówno jeśli chodzi o konkretna sytuację, czy rozmowę, jak i o całe życie!

MILCZENIE TO ATAWIZM

Wikipedia: Atawizm (łac. atavus – przodek) – regresja ewolucyjna, pojawienie się u danego organizmu nietypowych dla niego cech bądź zachowań, charakterystycznych dla jego odległych przodków.
Mężczyzna MUSI mieć emocje pod kontrolą! W jednym z poprzednich artykułów pisałam o tym, że milczenie i uciekanie od rozmowy o emocjach to dla naszego męskiego przodka była KONIECZNOŚĆ. Inaczej by go zabili, zjedli, a w najlepszym wypadku -wyśmiali. Jakby się rozgadał lub mówił o tym co czuje- to straciłby uważność (zostałby pożarty przez dzikie zwierzę, zabity przez wroga lub wyśmiany przez swoje męskie stado).
Allan i Barbara Pease: Z natury mężczyzna jest podejrzliwym, opanowanym, skłonnym do rywalizacji skrytym samotnikiem, który ukrywa swój stan emocjonalny, aby zachować kontrole nad sytuacją.

UCIECZKA W MILCZENIE

Kobiety skarżą się na mężczyzn w różnych kwestiach, ale jedną z ważniejszych jest męska ucieczka w milczenie. Kiedy to następuje? Wymieńmy kilka najbardziej typowych sytuacji:

 • 1.Gdy rozmowa schodzi na tematy osobiste, drażliwe lub trudne (czyli wywołujące nadmierne i trudne emocje).
 • 2.Kiedy nie ma dobrego pomysłu co powiedzieć (a zły pomysł oznacza przegraną – tak jak u pradawnego myśliwego zły ruch/zła taktyka-oznaczała śmierć).
 • 3.Tchórzostwo i unikanie konsekwencji jako główny motyw działania.
 • 4.Mężczyzna nie radzi sobie z emocjami ale nie umie (choć czasami chce) powiedzieć o tym kobiecie. I „włącza milczenie”.
 • 5.Mężczyzna uważa, że musi poradzić sobie SAM. *(często to kwestia wychowania i wpojonych zasad).
 • 6.Milczenie stosowane jest jako mechanizm obronny przed partnerką (lub inna osobą, która zadaje zbyt trudne emocjonalnie pytania), a to oznacza, ze trzeba będzie zaspokajać jakieś pragnienia lub potrzeby -zatem hop do jeziora milczenia i ma facet trochę spokoju zanim coś wymyśli!

Oj, Panowie czy Wy naprawdę nie wiecie, ze ten spokój to często „cisza przed burzą?”. Jest tez inne ryzyko-jak w znanej anegdocie: Powiesz sam, czy mam zacząć się domyślać?

Co robi mężczyzna, kiedy ucieka w milczenie? Zaczyna milczeć BEZ uprzedzenia i – to nas, kobiety, najbardziej wkurza 😊. W nielicznych przypadkach wygłasza coś w stylu : Nie chcę o tym rozmawiać lub odpowiada monosylabami.

MĘŻCZYZNA NIE WIE, CZEMU MILCZY

To nie żart! Bardzo często mężczyźni nie wiedzą czemu milczą (patrz pkt. 2). Wiedzą za ro, ze powinni milczeć (to jak wgrane oprogramowanie, jak „ustawienia początkowe”.

CZY MOŻNA ODZWYCZAIĆ MEŻCZYZNĘ OD MILCZENIA?

Hm… trudno to osiągnąć,ponieważ jest to wbudowane i utrwalone oprogramowanie (no chyba, że masz jako partnera Pana Gadułę – ale ten to, z kolei, zamęczy gadaniem)😊.
To co warto zrobić i co się opłaca – POWIEDZ swojemu mężczyźnie (tylko błagam! Krótko i prostymi zdaniami 😊), że:

 • Akceptujesz jego milczenie, choć nie zawsze je rozumiesz,
 • Rozumiesz jednak, że jemu jest, z ważnych powodów, potrzebne,
 • Poproś aby Cię uprzedzał zanim wejdzie do Pieczary Milczenia,
 • Poproś- aby mniej więcej określił (jeżeli sam to w ogóle wie) ile to potrwa,
 • Poproś, aby Ci powiedział dlaczego potrzebuje milczenia ( i uszanuj, jeśli usłyszysz: nie wiem

A teraz trenuj wytrwale, a zobaczysz efekty!