Categories
Relacje Różne

Wyspa Ludzi Niestandardowych

Iwona Kubis
Iwona Kubis

Taka wyspa nie istnieje, ale gdyby była- mieszkali by na niej ludzie, których wyróżnia jedno: niestandardowość. Niestandardowy wzrost. Niestandardowa waga. Niestandardowe przekonania. Ułomność. Inność. „Inni ludzie” boją się odrzucenia bardziej niż ludzie standardowi.
Lista kategorii niestandardowych- może być długa. Twoja nietypowość, niestandardowość może być Twoim atutem. Albo przekleństwem. Zależy, co z tym zrobisz.

STANDARDY

No właśnie – od tego należy zacząć . Jeśli dopasowujesz siebie do jakiegoś standardu/normy, to te normy mogą być zmienne w zależności od kraju, kultury epoki.
Zwiedzając kiedyś zamek w Pszczynie przyglądałam się łózkom i drzwiom (no cóż, każdy ma jakieś skrzywienie zawodowe) i z rozmiarów tych łóżek i wysokości niektórych futryn wynikało, że musiały one pomieścić ludzie o wzrośnie do ok.170cm. Obecnie standardowe drzwi mają 80 cm szerokości (czasami do 100cm). Wysokość do 203cm (dlaczego dodano te 3 cm – nie wiem ).No a co ma zrobić człowiek wyższy albo szerszy? I tu wcale nie chodzi o to jak przez te drzwi przejdzie tylko…

JAK SIĘ Z TYM CZUJE

No właśnie i tu dochodzimy do sedna. Ze swojej nietypowości – można uczynić coś wyjątkowego albo skulić się w sobie i pozostać w poczuciu bycia innym, gorszym…
Zrób ze swojej odmienności swoją dźwignię, swoją trampolinę.

POCZUJ SIĘ WYJATKOWO. ZRÓB COŚ WYJATKOWEGO

Poznałam kiedyś kobietę mierzącą 185 cm. Pani ta gustowała w mężczyznach niższych i to sporo niższych. Ta osoba niezwykle mnie zaciekawiła. Zauważ, co zrobiła: przestała się zastanawiać jak i gdzie poszukać sobie wyższego partnera tylko polubiła tych.. filigranowych. Poznałam też jej drugiego męża. Był naprawdę uroczy. Niski i szczupły. I co ciekawe świetnie się razem czuli. Jednak jeśli Tobie to nie odpowiada – ponieważ każdy ma swoje preferencje i ograniczenia…

NIE PODDAWAJ SIĘ i SIĘGNIJ PO SWOJE MARZENIA

Ostatnio dowiedziałam się że istnieje niezwykły portal. Nazywa się Klub Wysokich. Bardzo ciekawa inicjatywa- miejsce gdzie można od razu w większej ilości – spotkać Ludzi podobnych. Ludzi, których łączy wysoki wzrost. To działa pozytywnie. Napotkałam tez stronę na Facebooku, która nosi nazwę Grubi ludzie siedzą w domu. No cóż, w samej nazwie zawarta jest sugestia- nie pokazuj się światu. Jesteś inny.

MIEJ ODWAGĘ POKAZAĆ SWOJĄ INNOŚĆ

Zapewne znasz historię Nicka Vujicica, który powiedział: „Urodziłem się bez kończyn, ale – na przekór okolicznościom – żyję pełnią życia”, Nick jest jednym z najbardziej znanych mówców motywacyjnych na świecie. Jego życie jest dowodem, że mimo ograniczeń trzeba zawalczyć o siebie i spełniać marzenia.

UWAŻAJ CZEGO CHCESZ – BO MOŻESZ TO DOSTAĆ – mówi Nick, a to oznacza- dokładnie zaplanuj i określ to, po co w życiu sięgasz. BĄDŹ INNY. CZUJ SIĘ Z TYM WSPANIALE.

Categories
Różne

“Trzymaj emocje pod kontrolą”: Elementarz wiedzy o facetach, czyli na naukę nigdy nie jest za późno!

Iwona Kubis
Iwona Kubis

Tak jak wspomniałam w jednym z filmów w Grupie ZOŁZY na Facebook- warto nauczyć się języka, którym posługują się mężczyźni i to wcale nie jest takie trudne!
Jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o mężczyźnie z którym chcesz się dogadać. I to zarówno jeśli chodzi o konkretna sytuację, czy rozmowę, jak i o całe życie!

MILCZENIE TO ATAWIZM

Wikipedia: Atawizm (łac. atavus – przodek) – regresja ewolucyjna, pojawienie się u danego organizmu nietypowych dla niego cech bądź zachowań, charakterystycznych dla jego odległych przodków.
Mężczyzna MUSI mieć emocje pod kontrolą! W jednym z poprzednich artykułów pisałam o tym, że milczenie i uciekanie od rozmowy o emocjach to dla naszego męskiego przodka była KONIECZNOŚĆ. Inaczej by go zabili, zjedli, a w najlepszym wypadku -wyśmiali. Jakby się rozgadał lub mówił o tym co czuje- to straciłby uważność (zostałby pożarty przez dzikie zwierzę, zabity przez wroga lub wyśmiany przez swoje męskie stado).
Allan i Barbara Pease: Z natury mężczyzna jest podejrzliwym, opanowanym, skłonnym do rywalizacji skrytym samotnikiem, który ukrywa swój stan emocjonalny, aby zachować kontrole nad sytuacją.

UCIECZKA W MILCZENIE

Kobiety skarżą się na mężczyzn w różnych kwestiach, ale jedną z ważniejszych jest męska ucieczka w milczenie. Kiedy to następuje? Wymieńmy kilka najbardziej typowych sytuacji:

 • 1.Gdy rozmowa schodzi na tematy osobiste, drażliwe lub trudne (czyli wywołujące nadmierne i trudne emocje).
 • 2.Kiedy nie ma dobrego pomysłu co powiedzieć (a zły pomysł oznacza przegraną – tak jak u pradawnego myśliwego zły ruch/zła taktyka-oznaczała śmierć).
 • 3.Tchórzostwo i unikanie konsekwencji jako główny motyw działania.
 • 4.Mężczyzna nie radzi sobie z emocjami ale nie umie (choć czasami chce) powiedzieć o tym kobiecie. I „włącza milczenie”.
 • 5.Mężczyzna uważa, że musi poradzić sobie SAM. *(często to kwestia wychowania i wpojonych zasad).
 • 6.Milczenie stosowane jest jako mechanizm obronny przed partnerką (lub inna osobą, która zadaje zbyt trudne emocjonalnie pytania), a to oznacza, ze trzeba będzie zaspokajać jakieś pragnienia lub potrzeby -zatem hop do jeziora milczenia i ma facet trochę spokoju zanim coś wymyśli!

Oj, Panowie czy Wy naprawdę nie wiecie, ze ten spokój to często „cisza przed burzą?”. Jest tez inne ryzyko-jak w znanej anegdocie: Powiesz sam, czy mam zacząć się domyślać?

Co robi mężczyzna, kiedy ucieka w milczenie? Zaczyna milczeć BEZ uprzedzenia i – to nas, kobiety, najbardziej wkurza 😊. W nielicznych przypadkach wygłasza coś w stylu : Nie chcę o tym rozmawiać lub odpowiada monosylabami.

MĘŻCZYZNA NIE WIE, CZEMU MILCZY

To nie żart! Bardzo często mężczyźni nie wiedzą czemu milczą (patrz pkt. 2). Wiedzą za ro, ze powinni milczeć (to jak wgrane oprogramowanie, jak „ustawienia początkowe”.

CZY MOŻNA ODZWYCZAIĆ MEŻCZYZNĘ OD MILCZENIA?

Hm… trudno to osiągnąć,ponieważ jest to wbudowane i utrwalone oprogramowanie (no chyba, że masz jako partnera Pana Gadułę – ale ten to, z kolei, zamęczy gadaniem)😊.
To co warto zrobić i co się opłaca – POWIEDZ swojemu mężczyźnie (tylko błagam! Krótko i prostymi zdaniami 😊), że:

 • Akceptujesz jego milczenie, choć nie zawsze je rozumiesz,
 • Rozumiesz jednak, że jemu jest, z ważnych powodów, potrzebne,
 • Poproś aby Cię uprzedzał zanim wejdzie do Pieczary Milczenia,
 • Poproś- aby mniej więcej określił (jeżeli sam to w ogóle wie) ile to potrwa,
 • Poproś, aby Ci powiedział dlaczego potrzebuje milczenia ( i uszanuj, jeśli usłyszysz: nie wiem

A teraz trenuj wytrwale, a zobaczysz efekty!